Maso – ano či ne?

 

Pokračování

Pokud se zaměříme na studie popisující důležitost konzumace masa, z pohledu nenahraditelnosti, tvrdí se, že naše strava musí obsahovat „všechny aminokyseliny“ či „kompletní bílkoviny“. Jeho stoupenci tvrdí, že když naše potrava nebude obsahovat všechny esenciální aminokyseliny v každém jídle, nedokážeme vytvořit „kompletní bílkovinu“ a naše tělo bude trpět nedostatkem bílkovin. Jedná se o podložený vědecký fakt, nebo jde jen o mýtus?

Ti, kdo konzumují vyváženou syrovou stravu tvořenou ovocem, zeleninou a ořechy, netrpí nikdy nedostatkem aminokyselin potřebných pro zdraví. Rostlinné aminokyseliny obsahují mnohem více energie a tělo je může snadno rozložit a využít. K získání bílkovin z masa je zapotřební mnohem radikálnější proces, který nás připravuje o spoustu energie. Naše tělo potřebuje živé potraviny, aby neonemocnělo. Látky, které nejsou obsaženy v čerstvém ekologickém ovoci, ořechách a zelenině, prostě nepotřebuje. A navíc je pojídání starých shnilých mrtvých tkání – odumřelých buněk ve sražené krvi – krajně nezdravé.

Podstatnou, údajně nezbytnou složkou jsou esenciální aminokyseliny. Podíváme se tedy, zda jde o skutečné a nenahraditelné složky obsažené v mase. Esenciální aminokyseliny jsou takové aminokyseliny, které živočišný organismus nedokáže syntetizovat de novo a musí být do organismu dodávány s potravou (obsahují řetězce, které tělo nedokáže zpracovat). Jsou to: valin, leucin, izoleucin, fenylalanin, tryptofan, lyzin, methionin a threonin. U esenciálních aminokyselin jsme tedy odkázáni na jejich příjem v potravě nebo na jejich suplementaci (cílené užívání prostřednictvím doplňků). Navzdory svému názvu jsou to naopak méně důležité aminokyseliny, proto si živočichové mohli dovolit ztratit schopnost jejich syntézy a stali se závislí na jejich přívodu zvenčí. Tvrdí se, že maso je významným zdrojem bílkovin (15 až 20 % hmotnosti), tuku, vitaminu B12, draslíku, fosforu, hořčíku, železa, mědi a zinku.

Je skutečně pravda, že složení látek obsažené v mase jsou pouze tam a nejdou jinak nahradit. Proto jsme nuceni jíst maso? Není to pravda a je to lež!

V rostlinné říši přírody jsou v rostlinách obsaženy všechny látky k našemu zdravému, bohatému a dlouholetému životu. Všechny léky na každou nemoc a dostatečná výživa. Nyní vám uvedu jen dva příklady z rostlinné říše, které plně nahrazují všechny látky, které podle názorů vědců jsou nezbytné a jsou obsaženy údajně pouze v mase.

 

Přehled esenciálních aminokyselin

 

Esenciální aminokyseliny v Aloe Vera:

Arginin – zvyšuje hladinu oxidu dusíku podporujícího růst svalů, zvyšuje uvolňování inzulinu, glukagonu a růstových hormonů, významná složka svalového metabolismu, řídí uvolňování, transport a ukládání aminokyseliny dusíku v těle, zpomaluje úbytek svalů po námaze, prospívá při rehabilitaci zranění, tvorbě kolagenu, zvyšuje obranyschopnost, zvyšuje u mužů tvorbu spermatu, používá se k léčení některých forem impotence.

Fenylalanin – Hlavní základní látka tyrosinu, zlepšuje náladu, zvyšuje bdělost, pomáhá při léčení deprese, zvyšuje hladinu enkefalinu, používá se při terapii bolesti, hlavní surovina k tvorbě kolagenu, potlačuje chuť k jídlu.

Histidin – nepostradatelný pro děti, nedoporučuje se jako doplněk, protože může poškozovat imunitní systém v kombinaci se slunečním zářením, výchozí látka nervového přenašeče histaminu, dipeptidů carnosinu a homocarnosinu.

Isoleucin – větvené aminokyseliny, které mohou svaly využít k pokrytí zvýšené energetické potřeby, suplementace chrání svaly před odbouráváním.

Lucin – Větvené aminokyseliny, které mohou svaly využít v pokrytí zvýšené energetické potřeby, suplementace chrání svaly před odbouráváním, výchozí látka enkefalinu (omezuje bolesti podobně jako endorfiny), konkuruje tyrosinu, fenylalaninu a tryptofanu jako výchozí látka k syntéze nervových přenašečů, urychluje hojení pokožky a zlomenin kostí.

Lysin – Nízké hladiny brzdí syntézu bílkovin ve svalech a pojivových tkáních, působí proti virům, potřebný k tvorbě karnitinu, stimuluje tvorbu kolagenu, chrupavek a pojiv.

Methionin – Výchozí látka cysteinu, kreatinu a karnitinu, zvyšuje hladinu glutathionu, zvyšuje celkový cholesterol a LDL-cholesterol.

Threonin – Nedostatek způsobuje ukládání tuku v játrech, důležitá složka kolagenu, snížená hladina u vegetariánů, posiluje imunitní systém.

Tryptofan – výchozí látka nervového přenašeče serotoninu (uklidňuje), používá se k léčení nespavosti, stresu, úzkosti a deprese, ve volné formě v USA neprodejný, lze ho přijímat pouze z přirozených zdrojů

Valin – Větvené aminokyseliny rychle přecházející do svalů, ovlivňuje absorpci některých nervových přenašečů v mozku podobně jako tryptofan, fenylalanin a tyrosin.

 

Quinua (quinoa) Merlík čilský:

je prastará bylina peruánských And, která se pěstovala již před 5 000 lety. Mimořádně cenná pro náš organismus je zejména pro obsah esenciálních aminokyselin jako např. leucin, isoleucin, lysin, histidin, methionin, threonin, cystin, fenylalanin, tryptofan, tyrosin. Tyto aminokyseliny jsou nepostradatelné pro život, tělo si jej ale nedovede samo vyrobit a proto musí být dodávány potravou. Pro svůj obsah bílkovin 13 až 22 %, tedy více než v mase, se quinua řadí k druhům zeleniny nejbohatší na proteiny. Rovněž je bohatá na mikroelementy jako fosfor, draslík, hořčík, vápník, železo, měď, zinek, sodík, mangan, síra a vitamíny B1, B2, C, E a karotin.

 

Abych dodal ještě jedenu látku, která je v seznamu nepostradatelných v mase, tak jde o vitamín B12. Ovšem ten je ve všech luštěninách. Dost často je propagováno rybí maso, např. losos, opět nenahraditelné pro obsah řady Omega-3 mastné kyseliny patřící do skupiny PUFA. Výsledky vědeckých prací a výzkumů nejsou vůbec jednotné. Spíše se však zatím zdá, že ačkoli některé renomované odborné lékařské společnosti konzumaci Omega-3 doporučují (v Americe například osobám, které už mají nějaké onemocnění srdce a cév), nemají tyto kyseliny toužebný významný účinek na snížení srdečních chorob nebo úmrtí na infarkt, či mozkové mrtvice. A to ani u pacientů, kteří mají čerstvě odhalený diabetes nebo mají poruchu tolerance glukózy, tedy předstupeň diabetu – to potvrdila v roce 2012 dosud největší studie v diabetologii s názvem ORIGIN. Studie zahrnovala téměř 12 500 pacientů s vysokým rizikem onemocnění srdce a cév a současně s porušenou glukózovou tolerancí, nebo s časným diabetem 2. typu. Ukázalo se, že podávání Omega-3 v dávce 1 gramu denně nevedlo ke snížení výskytu srdečních infarktů, mozkových mrtvic ani úmrtnosti. Pacienti byli takto sledováni a léčeni šest let. Omega-3 mastné kyseliny představují součást potravy, u níž byla sice zjištěna řada pozitivních účinků, ale mají však málo důkazů klinické účinnosti. Jede tedy o opět z dalších komerčně reklamních triků?

Omega 3 například v daleko větším a kvalitnějším množství obsahují semínka Chia – Salvia hispanica. Opět rostlinná náhrada. Nemusíme vybíjet lososy a žraloky.

 

Maso tedy neobsahuje nic, co nejde nahradit daleko kvalitněji rostlinami a semeny či plody z rostlinné říše. Takže pojídání masa je jen mýtus. Nebo, že by záměr, jak nám vnutit myšlenku nepostradatelnosti za konkrétním účelem?

Pokračování příště